ahşapta mini orkideler

Uyku Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Süs goncası olarak da bilinen uyku çiçeği kutup bölgeleri hariç her yerde yetişebilen bir çiçektir. Beyaz, pembe sarı, mor gibi farklı renklerde çiçeklere sahip olan uyku çiçeğinin yeşil olan yapraklarının yanı sıra mor yapraklı olanları da vardır. 800’e yakın türü olduğu bilinen uyku çiçeği evde kolaylıkla bakılabilir.

ahşapta mini orkideler

Soğanlı bir bitki olduğu için torf tarzı topraklarda daha rahat bir gelişim gösterecek olan uyku çiçeğinin saksı seçimini küçük yapmanız yaprakların gelişiminin daha iyi olmasını sağlayacaktır. Sulanma konusunda pek hassas olmayan bu çiçek kuruyan toprak durumuna göre sulanma işlemi yapılabilir.

Uyku çiçeği evde bakım için oldukça uygun çiçekler arasında yer alıyor. Kolay bakımı ile beraber özellikle sevdiklerinize hediye olarak da sunabilirsiniz. Uyku çiçeği direk olarak güneşten hoşlanmadığı için dolaylı olarak gün ışığını almayı sever. Karanlık yerden hoşlanmayan uyku çiçeği kökten ayırma yöntemi ile çoğaltılabilir.

Uyku Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Uyku çiçeği tam olarak adını taşıyan bir bitkidir. Çiçeklenme döneminde gelişimini durduran çiçek aynı zamanda gece olduğunda uykuya dalar. Uykuya dalmasını çiçeklerini kapayarak yapan çiçek gün açınca çiçeklerini açarak uyanır. Bu sebep ile zaman içinde adı uyku çiçeği olarak anılmakta olup birçok evin salonunda yer almayı başararak güzel yaprakları ve çiçekleri ile de dekorasyona eşlik etmeyi sürdüren bir saksı çiçeğidir.

3

No Responses

Write a response