mandalina ağacı

Radyasyonu Emen Bitkiler Nelerdir?

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile beraber hayatımıza birçok elektronik alet girdi. Birçoğunda yer alan radyasyon insan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek olan özelliği ile biliniyor. Bu etkilerden korunmamız konusunda ise gene doğanın mucizesinden yararlanmak mümkün oluyor.

mandalina ağacı

Bitkilerin havada bulunan radyasyonu emerek havayı temizleme özelliği ile ilgili olarak yapılan araştırmalar halen devam etmek ile beraber bazı bitkilerin bu konuda son derece başarılı sonuçları elde ettiği düşünülüyor.

Kaktüs

Bakteri ve radyasyonu emme konusunda oldukça başarılı olduğu düşünülen bitkiler arasında ilk sırada yer alan kaktüs bitkisi geceleri oksijen yayarak karbondioksiti emme özelliğine sahiptir. Güneşi seven kaktüs bitkisi kolay bakımı ile evde yetiştirilmeye de son derece uygundur.

Andiantum

Venüs saçı ya da su eğrelti otu olarak da isimlendirilen Andiantum bitkisi özellikle bilgisayar ve telefonlardan yayılan radyasyonun emmesi ile biliniyor. En etkili hava temizleyici olarak sıralamalarda yer alan bitki saat başına 20 mikrogram kadar formaldehit emmesi ile biliniyor.

Barış Çiçeği

Ev ortamında kolaylıkla bakılabilen bu bitki özellikle ofis gibi iş ortamlarına da sıklıkla hediye gönderilen çiçekler arasında yer alıyor. Bilgisayar ve televizyon gibi cihazlardan yayılan radyasyonu emme özelliğine sahip olduğu düşünülen çiçeğin bakımı da son derece kolaydır. Güzel beyaz çiçekleri ile ortama da oldukça şık bir etki kazandıran barış çiçeği nemli topraktan hoşlanıyor.

2

No Responses

Write a response