Orkide Çiçeğinde Budama Nasıl Yapılır?

Orkide Çiçeğinde Budama Nasıl Yapılır?

Orkide çiçeği uzun zaman boyunca evinizin en güzel köşesinde muhteşem çiçekleri ile size eşlik ettikten sonra yavaş yavaş veda eder. Çiçeklenmesinin bitmesinin sonrasında orkidenizi budamanız gerekir.

Orkide çiçeğinin budanma işlemi özel bir önem gerektirir. Budama işleminde yapılacak olan hata çiçeğinize zarar verebileceği gibi tamamen yok olmasına da neden olabilir.

Orkide çiçeğinizin çiçek dökümü bittikten sonra budama işlemine başlayabilirsiniz. Aynı zamanda bazı orkide yapraklarında oluşan mantar sebebi ile de budama işlemini erkene almanız mümkündür. Mantar hasatlığına yakalanan orkideniz eğer başka orkideniz var ise ona da bulaşabileceği için işlemi özen ile yaparak çiçeğinizi koruyabilirsiniz.

Budama da Gerekli olan Steril İşlem

Budama işleminde sterillik oldukça önemlidir. Ellerin yıkanmasının yanı sıra budama makasının da steril hale getirilmesi gerekir. Budama makasının ve ellerinizin temiz olması budama sırasında bakteri oluşumuna engel olacaktır.

Ellerinizi ve budama makasınızı steril hale getirdikten sonra ilk olarak kuru yaprak ve saplar gövdeye yakın mesafeden kesilir. Sonrasında sıra çiçeklerden arınmış olan dallara geliyor. Bu dalların kesiminde dikkat edilmesi gereken önemli bir detay vardır. Çiçek sap budaması yapılırken aşağıdan yukarı doğru gözler sayılarak üçüncü gözden üç santim yukarıdan kesilir.

Budama işlemi sonrasında toz tarçını ile eğik kesim yapılan çiçek sapına sürmeniz ise çiçeğinizi koruyacak olan bir başka önemli detaydır.

13

No Responses

Write a response