renkli papatya

Nergis Çiçeği Yetiştirme Teknikleri

Muhteşem güzelliğe sahip olan nergis çiçekleri mart ayı ile beraber bahçelerde ve saksılarda güzelliklerini sunan özel bitkilerdir. Nergis çiçekleri arasında da farklı özellikleri görmeniz mümkün. Bazı nergisler kokusuz olur. Bazıları ise muhteşem kokusunu size sunarken aynı zamanda bulunduğu ortama da ayrı bir ahenk kazandırır. Soğanlı olan bu çiçek soğandan çoğaltılmasının yanı sıra tohumunu da satın alarak nergis çiçeğini yetiştirmeye başlayabilirsiniz. 

renkli papatya

Yayılma özelliğe sahip olan nergis çiçeğini bahçenize ekmeniz ile beraber iki sene sonrasında çoğalmaya başladığını görebilirsiniz. Nergis çiçeğinin yetiştirilme tekniğinde ise genel olarak fazla bir detaya gerek yoktur. Özellikle bahçeye ekilen nergisler özle bir bakıma ihtiyaç duymaz. Sadece zamanı geçip dallarının kuruması ile beraber bu dalların itina ile kesilmesi hem daha hoş bir görselliğin elde edilmesini sağlar hem de nergis çiçeğinizin gelişimine de katkı sunar.

Saksıda Tohumdan Nergis Yetiştirme

Saksıda nergis çiçeği yetiştirmek isteyenler için en uygun olanı tohumdan yetiştirmedir. Yaklaşık yirmi ile otuz gün içinde ekilen tohumlardan yeni filizler çıkmaya başlar. Nergis tohumlarını ekerken toprağın çok altına ekimin yapılmaması ve sulamanın ise püskürtmeli şişe ile gerçekleştirilmesi önerilir.

Yetiştireceğiniz nergis çiçeği tohumlarının güneşten faydalanması da önemli olup fazla güneş ışınından da korunması önerilir. Sulamada aşırıya kaçılması tohumlara zarar verir bunun için toprağın nemlilik oranı parmak ile kontrol edilerek yapılması gerekir.

5

No Responses

Write a response