Kuruyan Saksı Çiçeğini Yeniden Canlandırmak Mümkün mü?

Kuruyan Saksı Çiçeğini Yeniden Canlandırmak Mümkün mü?

Sevdiğinizden, arkadaşınızdan ya da çocuğunuzdan hediye olarak gelen saksı çiçeğiniz bakım yapmanıza ve suyunu ihmal etmemenize nazaran kuruyabilir. Çiçeğin yerini sevmemesi ya da satın alamdan önce ve sonra susuz kaldığı gün sayısı veya aşırı sulanma gibi birçok sebebe bağlı olarak zaman içinde kuruyabilir. Peki, manevi değeri oldukça fazla olan çiçeğinizi yeniden canlandırmak mümkün olabilir mi?

Kuruyan Saksı Çiçeğini Canlandırmak İçin Ne Yapılmalı?

Kuruyan saksı çiçeğini canlandırmak aslında birazda sizin hızlı davranmanız ile alakalıdır. Kimi zaman sulama ve güneş almasına karşı canlanamayan çiçeğiniz yapacağınız küçük bir uygulama ile kendine gelebilir.

Öncelikle saksı çiçeğinizi dikkat ile saksısından çıkarın. Sonrasında kökünden toprakları ayıklayarak kökün temizlenmesini sağlayın. Bir bağ makası ile kökün zarar görmüş kısımlarını ve eğer var ise gövde ve yaprak kısmında olan kurumuş kısımları kesin. Kumlu ve içeriği zengin olan bir torak karışımını yeni saksının içine koyun. Sonrasında kök kısmı altta kalacak şekilde dikkatle çiçeğinizi toprağa yerleştirerek üstünü kapatın. Can suyunu verdikten sonra düzenli olarak her gün sulayın. Bu dönemde güneş yerine yarı gölge ya da gölge bir alanda bekletmeniz faydalı olacaktır.

Bunun yanı sıra bazı çiçekler uyku dönemine geçtikleri zaman yaprakları ve gövdeleri tamamen kurur. Sonrasında bahar ile beraber canlanır. Çiçeğin özelliğine bakarak bunu öğrenebilirsiniz.

9

No Responses

Write a response