Gardenya Çiçeğinin Anlamı

Gardenya Çiçeğinin Anlamı

Gardenya çiçeği hoş kokusu ve muhteşem bembeyaz çiçekleri ile dikkat çeker. Beyaz çiçekleri meleği simgelediğine inanılır ve aşkın en saf halinin anlatılması olarak da ifade edilir. Bunun yanı sıra aralarında büyük aşk ve bağlılık olan kişilerin yaşadıkları anlaşmazlıkta bu çiçeği hediye etmesi ile anlaşmazlığın çözüldüğüne dair inanışta bulunuyor. Gardenya çiçeğinin bir diğer anlamı ise cennet taşıyan bahçedir. Güzel yaprakları ve hoş kokuya sahip olan çiçekleri ile aslında bu anlamında hakkını veren bir bitkidir. Balkonda ve evde yetiştirmeye uygun olan çiçeği sevdiklerinize özel bir aranjman ile hediye ederek onları mutlu edebilirsiniz.

Gardenya Çiçeğinin Bakımı

Yaz ve kış aylarında da yapraklarını dökmemesi sebebi ile her daim yeşilliğini koruyan bitki özeldir. Bu çiçek güzel kokusu sebebi ile parfüm ve koku yapımında da kullanılmaktadır. Gardenya çiçeğinin bakımında budama işlemi dikkat ile yapılmalıdır. Dalları hava alacak şekilde budanarak daha sağlıklı bir bitki oluşumu elde edilebilir. Budanan kısımların ise hava almayacak şekilde kapanması daha iyi sonuca ulaşılmasına destek olacaktır.

Gardenya Çiçeğinin Çoğaltılması ve Saksı Değişimi

Gardenya çiçeğinin çoğaltılması genel olarak tohum yerine kökten ayrılma işlemi ile yapılır. Saksı değişişimi istenildiği dönemde sadece bir numara büyük saksı tercih edilerek işlemin yapılması bitkinin gelişim formunu etkilememesine ve çiçek verimliğinin azalmadan sürmesin de destek olacağı için önerilir.

7

No Responses

Write a response