Çiçeklerin Özel Hikayeleri Var Mıdır

Çiçeklerin Özel Hikayeleri Var Mıdır

Özel günlerde hediye edilen çiçeklerin dili olduğu ifade edilir. Geçmişten günümüze birçok çiçek vardır. Her birinin farklı hikayesi olduğu gibi bu hikayelerin her biri de çok eski geçmişe dayandırılır. Anemon, Sümbül, Nergis, Ters Lale hikayesi olan çiçeklerin en başında gelir. Anemon bazı literatürde aşk çiçeği olarak isimlendirilir. Yunan mitolojisinde aşk tanrıçası olan afrodit ile adonis birbirlerine aşık olurlar.

pachira

pachira

Anemon Çiçeğinin Hikayesi

Adonis en büyük zevki olan avlanmayı ormanda yaparken, afrodit’in eski sevgili Ares ile karşılaşır. İkili arasında yaşanan kavgada savaş tanrısı olarak bilinen ares, adonis’i ormanda öldürür. Bunun üzerine aşk tanrısı olan afrodit, ölen adonis vücudunu mis gibi kokular ile ovaladıktan sonra onu ölüler diyarına götürür.

Tam bu sırada adonis’in kan damlaları güzel kokular ile birbirine karışır ve yeryüzüne dökülür ve çiçeğe dönüşür. İşte o zamandan beri bu çiçek afrodit ve adonis anısı anemon çiçeği olarak isimlendirilmektedir.    Eşsiz mavilikteki bu çiçek, oldukça muhteşem bir doğa harikasıdır.  Her biri anlamlı hikayeye sahip çiçeklerden birisi de ağlayan gelin olarak ifade edilen ters lale olmuştur.

Hakkari’nin dağlarında yetişen ters lale, özellik olarak dünyanın en nadir çiçeklerinden birisidir. Ters lale, anlam olarak dinsel olarak ifade edilir.  Hristiyan inanışına göre Hazreti İsa çarmağa gerilmeye götürülürken, yoldaki tüm çiçekler saygı ile eğilirmiş, bu çiçekler arasında bir tek ters lale dik durmayı başarmış ancak oda Hazreti İsa çarmağa gerildiğinde ağlamış.

5

No Responses

Write a response