Çiçek Bakımının Püf Noktaları

Çiçek Bakımının Püf Noktaları

Her insan gerek hayvan ve çiçek sevgisine sahip olmalıdır. Bazı insanların evleri evcil hayvan beslemeye müsait olmasa da birçoğunun evi çiçek beslemeye uygundur. Evde çiçek son derece keyifli bir davranış lakin, birçok insan evde çiçek bakımı konusunda bilgi sahibi değildir. Her çiçeğin bakımı faklıdır.

Bunun için botanik uzmanları ile görüşebilir ya da internet üzerinden yardım alabilirsiniz. Kimi çiçek güneşi hiç sevmez iken, kimisi de güneş çok sever.  Yine kimi çiçekler suyu çok isterken kimi çiçekte hiç istemez. İşte tüm bu konular hakkında bilgi sahibi olmak çiçeğin daha iyi şekilde yetiştirilmesini sağlar. Örneğin bir orkide çiçeğinin bakımı ile menekşe’nin bakımı bir değildir. Öyle ki konuluna su miktarı bile çok önemlidir.

peperberies

peperberies

Saksı Değiştirmeyi Sağlayan Hususlar

Çiçeklerin evlerde konumlandırılacağı alan bile önemlidir, gelişi güzel yerlere koymak uygun değildir. Çiçek yetiştirilmesinde ışık, nem ve sıcaklık bilinen faktörlerden birisidir. Birçok çiçek doğrudan aldıkları güneş ışığını sevmez. Bu nedenle direk güneş ışığı temasından uzak durulmalıdır. Evde yapılan çiçek bakımlarında bazı çiçeklerin saksıları durumlarına göre değiştirilmelidir.

Bunu anlamak için bitkinin büyümesinde gözle görünür bir yavaşlama varsa, bitkinin renginde solgunluk başlarsa ve köklerin saksının alt deliklerinden çıkması şeklinde görüntü oluşmuş ise mutlak olarak saksının değiştirilme zamanı gelmiştir. Evlerde yetiştireceğiniz çiçeklerin mevsimleri de önemlidir. Örneği Ocak ayı çiçeği karanfildir. Şubat ayında ise menekşe ve gül yetiştirilir.

10

No Responses

Write a response