Bitki ve Çiçek Hastalıkları

Bitki ve Çiçek Hastalıkları

Saksı çiçeğinizde yaşanan hastalıkları fark ederek onu geri kazanabilirsiniz. Erken fark edeceğiniz bu hastalık ya da zararlılardan daha kolay kurtulmak için ne olduğunu da bilmek önemlidir.

Beyaz Sinekler

Beyaz sinekler saksı çiçeklerinde sık karşılaşılan bir durumdur. Çiçeklerin yapraklarındaki öz su ile beslenen bu sinekler zaman içinde yaprakların kurumasına neden olur. Onlardan kurtulmak için ise yapmanız gereken tek şey bitkiyi ılık sabunlu uya batırmak ve sonra durulamaktır.

Yeşil ya da Siyah Sinekler

Bitkilerde sık görülen bir başka zararlı ise aynı beyaz sinekte olduğu gibi yaprak öz suyu ile beslenen yeşil veya siyah renkte olabilen uçuşan sineklerdir. Onlardan kurtularak çiçeklerinize sağlığı geri kazandırmak için Arap sabununu püskürtme kabına koyup su ile köpürtün. Sonrasında özellikle bitkilerin yaprak altlarına bol bol bu suyu püskürtün. Bir süre bekledikten sonra durulayın. Bu işlemi birkaç gün yaparak tüm zararlılardan kurtulabilirsiniz.

Küf

Saksı çiçeklerinde en çok rastlanan hastalıklar arasında yer alan küftür. Yapraklar yad a gövdede oluşan beyaz pudra benzeri oluşumlar var ise çiçeğinizde küf oluşumundan söz edebiliriz. Bu durumdan kurtulmak için mantar spreyini çiçeğinize sıkmanız gerekecektir.

Mealy Bugs

Mealy bugs adı verilen hastalık ise minik yün oluşumları ya da pamukçuk benzeri durumların yaprak veya gövdede oluşmasıdır. İspirtoya batırılmış olan pamuk ile pamukçukları silmek yeterli gelecektir.

2

No Responses

Write a response